Bethany Charismatic Catholic Church
of Canada / USA

History of the Charismatic Catholic Church of Canada

Patriarch André Barbeau founded the Catholic Charismatic Church of Canada in the 1960’s. He was born on November 22, 1912 in Delaware City, Delaware, USA. He became a lifelong resident of Canada and was ordained a Roman Catholic priest on November 21, 1940. He served in that capacity for over 25 years in the Archdiocese of Montreal, Quebec, Canada.

The Catholic Charismatic Church of Canada was a response to the modernism that was being felt in the Church and to statements in the reports of Vatican II, inviting new rites and patriarchies. The CCCC was conceived as such an undertaking, a progressive-conservative patriarchy: a new stem of the One Holy Catholic and Apostolic Church.

There are many Catholic Rites throughout the world, many of which are united under the Pope: the Melkite Catholic Church, the Ukrainian Catholic Church, the Syriac Catholic Church, just to name a few. There are also Catholic Rites which are not in communion with the Pope but which are considered to be “valid”, having true unbroken apostolic succession and thus true sacraments. The Old Catholic Church, the Old Roman Catholic Church, the Polish National Catholic Church are a few of these.

Father Barbeau started the Cité de Marie in the early 1960’s with the help of Father André Le Tellier. Things proved very difficult with much pressure to end the ministry. However, guided by the Holy Spirit, they remained firm and continued to answer their call. In this light, after being consecrated by pro-uniate Old Catholic bishops in Europe, Archbishop Barbeau founded the Catholic Charismatic Church of Canada “to assist the Roman Catholic Church in its mission as a supplemental rite.” Father Le Tellier was also consecrated a bishop. With the founding of the CCCC, Archbishop Barbeau became known as Patriarch André I. Immediately, after the Church's establishment, Patriarch Barbeau petitioned the Pope regarding the status of the rite.

Patriarch Barbeau passed away on February 14, 1994. His successor is Patriarch André II, formerly known as Archbishop André Le Tellier, who was installed in February of 1994 in the Cathedral of the Sacred Heart of Jesus, in the Cité de Marie. Patriarch André II assisted Patriarch André Barbeau from the beginning of the CCCC and served as Coadjutor Bishop with rights of succession.

In matters of faith and morals, the Catholic Charismatic Church of Canada observes the teachings of the Roman Church. The Catholic Charismatic Church of Canada seeks to preserve a proper freedom by focusing itself as an avenue for ministering to Catholics who find themselves unchurched for a variety of reasons. It is also ecumenical and seeks to promote unity by welcoming people of various religious traditions who are searching for a spiritual home. The Catholic Charismatic Church is a sacramental church and seeks to promote the truth of the Gospels as such. The CCCC expresses the body of Christ in caring, non-legalistic, pastoral communities.



Apostolic Succession in the
Charismatic Catholic Church of Canada
Cardinal Scipione Rebiba, Bishop of Troia,
who on March 12, 1566 consecrated

Giulio Antonio Santorio, Archbishop of Santa Severina,
who on September 7, 1586 consecrated

Girolamo Bernerio, O.P., Bishop of Ascoli Piceno
who on April 4, 1604 consecrated

Galeazzo Sanvitale, Archbishop of Bari,
who on May 2, 1621 consecrated

Ludovico Ludovisi, Archbishop of Bologna,
who on June 16, 1622 consecrated

Luigi Caetani, Roman Catholic Titular Patriarch of Antioch,
who on October 7, 1630 consecrated

Giovanni Battista Scannaroli, Titular Bishop of Sidon
who on October 24, 1655 consecrated

Cardinal Antonio Barberini, Bishop of Frascati,
who as Archbishop of Rheims
consecrated on Nov. 12, 1668

Charles Maurice LeTellier, Coadjutor of Rheims,
who September 21, 1670 consecrated

Jaques Benigne Boussuet, Bishop of Meaux,
who on October 24, 1693 consecrated

Jaques Goyon de Matignon, Bishop of Condon,
who, by mandate of Pope Clement XI,
on Feb. 12, 1719 consecrated

Dominicus Marie Varlet, Bishop of Ascalon
who on Oct. 17, 1739 consecrated

Petrus Johannes Meindaerts, Archbishop of Utrecht,
who on July 11, 1745 consecrated

Johannes van Spithout, Bishop of Haarlam,
who on February 7, 1768 consecrated

Gualterus Michael van Neiwenbuizen, Archbishop of Utrecht,
who on June 21, 1778 consecrated

Adrianus Johannes Brockman, Bishop of Haarlam,
who on July 5, 1797 consecrated

Johannes Jacobus van Rhijn, Archbishop of Utrecht,
who on November 7, 1805 consecrated

Gisbert Cornelius de Jong, Bishop of Deventor,
who on April 24, 1814 consecrated

Willibrod van Os, Archbishop of Utrecht,
who on April 22, 1819 consecrated

Johannes Bon, Bishop of Haarlam,
who on June 14, 1825 consecrated

Johannes van Santen, Archbishop of Utrecht,
who on July 17, 1854 consecrated

Herman Keylamp, Bishop of Deventor,
who on August 11, 1873 consecrated

Casparus Johannes Rinkel, Bishop of Haarlam,
who on May 11, 1892 consecrated

Gerard Gul, Archbishop of Utrecht,
who on April 28, 1908 consecrated

Arnold Matthew Harris, Regionary Bishop of Great Britain,
who on Oct. 28, 1914 consecrated

Frederick Samuel Willoughby, Bishop of Britain,
who on July 9, 1922 consecrated

James Bartholomew Banks, Bishop of Windsor,
who in 1924 consecrated

Matthew Cooper, Bishop of Greenwich,
who on Jan. 31, 1954 consecrated

Charles Brearly, Bishop of Yorkshire, later elected Archbishop,
who on May 14, 1968 consecrated

Andre Barbeau, Archbishop of Quebec,
who on May 24, 1968 consecrated

Andre Letellier, Coadjutor of Quebec
who on May 31, 1997 consecrated

Raymond Contois, Bishop of Brimfield

Bethany Charismatic Catholic Church is located at
167 Dunhamtown-Palmer Road
(off Rt. 20, on Palmer/Brimfield line)
Brimfield, Massachusetts
(413) 283-6683
Emergency Pager: (413) 735-0153


Mailing Address:
Bethany Charismatic Catholic Church, P.O. Box 607, Palmer, MA 01069

Home Page | What is the Charismatic Catholic Church?
Monthly Schedule of Events | Pastor’s Letter
Map & Travel Directions to Bethany
Photos Taken at Bethany

There is no past in Bethany.
Only the present ... and future hope.
Father Lataste